Podróż autokarem z dzieckiem nie musi być męcząca

Podróżowanie z małym dzieckiem może wydawać się stresujące i męczące, ale odpowiednie przygotowanie i kilka prostych strategii mogą uczynić ją przyjemną i komfortową dla zarówno rodziców, jak i dla malucha. Jak przygotować się do podróży, o czym należy pamiętać? W jaki sposób zagwarantować bezpieczeństwo całej rodzinie podczas autokarowej wyprawy?

Podróż autokarem z dzieckiem może być wyzwaniem nie tylko dla malucha, ale również dla jego opiekunów, a nawet dla pozostałych współpasażerów. Przygotowując się do drogi, możesz częściowo zminimalizować niedogodności i wpłynąć na samopoczucie małego podróżnika, tak by droga przebiegła możliwie spokojnie. Bardzo możliwe, że nie unikniesz płaczu i humorów, wszak każdy wiek ma swoje prawa, wystarczy jednak, ze zapewnisz maluchowi możliwie komfortową, a przede wszystkim bezpieczną podróż.

Planuj i organizuj z wyprzedzeniem

Przygotowanie się do podróży autokarem zaczyna się dużo wcześniej niż w dniu wyjazdu. Zarezerwuj bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że wszyscy uczestnicy podróży – czyli maluch i jego opiekunowie – będą mieć wygodne miejsca obok siebie. Zapoznaj się z przebiegiem trasy, by oszacować czas podróży i móc go dobrze rozplanować, uwzględniając posiłki.

Przygotuj niezbędne rzeczy

Przed wyjazdem upewnij się, że masz spakowane wszystkie niezbędne akcesoria dla malucha. Pieluszki, jedzenie, butelki, smoczki, ubrania zapasowe, ulubione zabawki oraz artykuły higieniczne powinny znajdować się na wierzchu w bagażu podręcznym, by móc wygodnie po nie sięgnąć. Przygotuj osobną torbę z podręcznymi artykułami, takimi jak chusteczki nawilżane, środki czystości, woda pitna i przekąski dla siebie. W pakowaniu pomaga prosta lista niezbędnych rzeczy. Zweryfikuj ją przed wyjściem z domu, odhaczając spakowane przedmioty.

Zadbaj o wygodę dziecka

Podczas podróży ważne jest, aby dziecko czuło się komfortowo. Przygotuj miękką i wygodną poduszkę oraz kocyk, które pomogą maluchowi zrelaksować się i zasnąć w trakcie jazdy. Upewnij się, że wózek dziecięcy jest odpowiednio złożony i gotowy do użycia po przyjeździe na miejsce lub na postoju.

Zajmij malucha zabawą podczas podróży

Wielogodzinna podróż może być bardzo monotonna dla dorosłego, a co dopiero dziecka. Zabawki i rozrywka są niezbędne, aby utrzymać względnie dobre samopoczucie malucha i zapobiec znużeniu. Koniecznie spakuj ulubione książeczki do czytania i zabawki. Poświęcaj maluchowi wystarczająco dużo uwagi, jeśli widzisz, ze nie ma szans na drzemkę. Dziecko wyczuwa nastawienie rodziców, a wspólna zabawa i śmiech pozwolą rozładować napięcie i zmęczenie. Starszym dzieciom podróż umilą gry lub elektroniczne urządzenia. Nawet jeśli jesteście przeciwnikami częstego puszczania bajek maluchowi lub wręczania mu telefonu z grą, na długiej trasie mogą to być koła zapasowe, po które sięgniecie w sytuacji kryzysowej.

Utrzymuj pozytywną atmosferę

Podróże mogą być męczące, ale pamiętaj, że twoje dziecko odbiera twoje emocje. Staraj się utrzymać pozytywną atmosferę i być cierpliwym wobec ewentualnych trudności, które mogą się pojawić. Przełamuj monotonię poprzez rozmowy, śpiewanie piosenek, opowiadanie historii lub obserwowanie krajobrazu za oknem.

Pamiętaj o ruchu podczas przerw na trasie

Regularne przerwy w trakcie podróży z małym dzieckiem są kluczowe dla rozproszenia napięcia i uniknięcia poczucia przytłoczenia. Przewoźnik na pewno zadba o przystanki na trasie. Jeśli będzie ich nieco za mało, pasażerowie mogą prosić o dodatkowy postój. Ważne by dziecko, które chodzi już samodzielnie, mogło pobiegać i pobawić się chwilę na świeżym powietrzu. Niemowlę prawdopodobnie również lepiej zniesie podróż, jeśli będzie mogło zażyć świeżego powietrza. Pamiętaj, że ruch i aktywność fizyczna są ważne dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia zarówno malucha, jak i rodziców. Już krótkie wyjście z autokaru znacząco minimalizuje uciążliwe skutki długotrwałego przebywania w jednej pozycji.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Podróż autokarem wiąże się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i bardzo ważne jest, aby podjąć w tym celu odpowiednie kroki. Nie ma już obowiązku sadzania dziecka do 12 roku życia w foteliku ochronnym podczas podróży autokarem – jednak można i warto to robić. Fotelik znacząco zwiększa bezpieczeństwo malucha podczas jazdy. Zapewnia również dodatkową wygodę małemu pasażerowi, co jest niemal równie ważne, szczególnie na dłuższych trasach. Maluchy czują się bezpieczniej i przytulnie w siedzisku, które jest im znajome i jest dostosowane do ich wzrostu oraz wagi. Upewnij się, że dziecko jest prawidłowo przypięte w foteliku. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas wsiadania i wysiadania z autokaru oraz podczas samej podróży.